Inkscape – nowe funkcje wersji testowej

Inkscape DEV
Inkscape DEV

W wersjach testowych Inkscape, zwanych też wersjami deweloperskimi, pojawił się nowy zestaw funkcji pod wspólnym szyldem „wykonaj konstrukcję geometryczną„. Znajdziemy tam narzędzia do automatycznego wyznaczania dwusiecznej, rysowania linii równoległej, prostopadłej, narzędzie symetrii lustrzanej oraz kilka innych. Całość zaznaczyłem na załączonym zrzucie ekranu na kolor pomarańczowy.  Zapraszam do wypróbowania i dzielenia się spostrzeżeniami. Ostrzeżenie: cała ta funkcjonalność jaki i cały program w wersji testowej jest mniej stabilny od wersji oficjalnej, zwanej aktualną wersją stabilną (0.92.2)! Jednak przy zachowaniu ostrożności, czyli częstym zapisywaniu swojej pracy, program jest nie mniej użyteczny. Instrukcja instalacji w dalszej części wpisu.

Wersję testową możemy pobrać z oficjalnych linków podanych na stronie https://inkscape.org/ar/release/trunk/ .

Wersja dla systemu Windows (64 bit i 32 bit w zależności od posiadanej wersji systemu) to spakowana 7-zip (link) wersja przenośna (nie trzeba jej instalować, wystarczy rozpakować i uruchomić za pomocą inkscape.exe). Współdzieli plik ustawień z wersją stabilną już zainstalowaną, wszelkie zmiany konfiguracji są obustronnie nadpisywane. Odnośniki bezpośrednie do najnowszych wersji: 64bit32bit .

Wersje dla systemu Linuks, na przykładzie Ubuntu, zastępują posiadaną wersję stabilną. Ich aktualizacja sprowadza się do wykonania dwóch poleceń z emulatora terminala:

  • sudo add-apt-repository ppa:inkscape.dev/trunk
  • sudo apt update && sudo apt install inkscape-trunk

Są również dostępne wersje dla systemu MacOSX. (link)